WARSZTAT INFORMACYJNY BIBLIOTEKI

Pomaga dotrzeć czytelnikowi do poszukiwanej informacji. Tworzą go:

Księgozbiór podręczny
W jego skład wchodzą wszystkie wydawnictwa informacyjne: encyklopedie, leksykony i słowniki, poradniki, przewodniki, albumy, atlasy, wydania bibliofilskie. Korzysta się z nich na miejscu, ew. wypożycza na lekcje.

Katalogi biblioteczne
Kartkowe katalogi, mieszczące się w czytelni, pozwalają sprawdzić samodzielnie, czy poszukiwana książka jest w bibliotece lub jakie pozycje na interesujący czytelnika temat są w zbiorach bibliotecznych. Poszukujący ma do dyspozycji:
  • katalog alfabetyczny - grupuje karty katalogowe wydawnictw w kolejności alfabetycznej wg nazwisk autorów, a w przypadku dzieł anonimowych lub zbiorowych według tytułów.
  • katalog rzeczowy - pozwala dotrzeć do wszystkich, zgromadzonych w bibliotece, pozycji na określony temat. W tym celu niezbędne jest posłużenie się tablicą UKD, wg której karty katalogowe są ułożone. Tablica znajduje się nad skrzynkami katalogowymi.
  • katalog tytułowy - rejestruje według tytułów książki niebeletrystyczne, zakupione w latach 1980 - 2000.
  • katalog zbiorów audiowizualnych - zawiera karty katalogowe zbiorów specjalnych, mieszczących się w bibliotece i pracowniach przedmiotowych.
Kartoteki
W naszej bibliotece czytelnicy mają do dyspozycji :
  • Kartotekę zagadnieniową, gromadzącą opisy bibliograficzne artykułów prasowych wg wybranych zagadnień
  • Kartoteki bibliograficzne:
    1. Lektury szkolne
    2. Biblioteczka wychowawcy klasowego
    3. Prezentacja maturalna
    4. Reforma szkolna
    Zawierające na kartach katalogowych adnotacje bibliograficzne książek i ich fragmentów, artykułów i innych materiałów związanych z wybranymi zagadnieniami.
  • Kartotekę tekstową, przechowującą wycinki prasowe, kserokopie fragmentów opracowań i różne materiały ilustracyjne z następujących tematów:
    1. Aktualności
    2. Awans zawodowy nauczyciela
    3. Biblioteka szkolna
    5. Kultura i sport
    6. Literatura
    7. Materiały repertuarowe
    8. Nauka. Technika
    9. Ochrona środowiska
    10. Pedagogika
    11. Prawo w szkole
    12. Prezentacje maturalne
    13. Reforma oświaty
    14. Region
    15. Religia
    16. Święta. Rocznice
    17. Zabytki ziemi brzeskiej
    18. Zjawiska i ruchy społeczne
Komputer z dostępem do Internetu
W czytelni znajduje się osiem stanowisk komputerowych do dyspozycji uczniów. Warunki korzystania z nich określa osobny regulamin.